Haber

65 varil kimyasal maddeyi boş araziye bırakan 4 kişi serbest bırakıldı

KONYA’da içinde sodyum sülfat, amonyum hidroksit, çeşitli atık yağ ve petrol ürünleri bulunan her biri 1 tonluk 65 varil bırakan Cemil A. (51), İbrahim M. (31), Hamza Ö.. (62) ve Mustafa Ö. (49), serbest bırakıldı.

21 Ocak akşamı Selçuklu ilçesine bağlı Dokuz Mahallesi’ndeki boş alanda çevredekiler varillerin içinde kimyasal madde buldu. İhbarla bölgeye polis ve AFAD ekipleri sevk edildi. AFAD grupları incelendiğinde 1 tonluk 65 adet varilde bulunan kimyasal elementlerin sodyum sülfat, amonyum hidroksit, çeşitli atık yağ ve petrol izleri olduğu belirlendi. Selçuklu İlçe Emniyet Müdürlüğü Kabahatler Soruşturma ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri zanlıları yakalamak için çalışma başlattı.

74 KAMERA KAYDI İNCELENDİ. Çevredeki 74 güvenlik kamerası görüntüsünü inceleyen polis, kimyasal elementlerin 2 farklı TIR’a bırakıldığını, plakadan yola çıkarak sürücüler İbrahim M. ve Cemil A’ya ulaştığını belirledi. kimyasal maddeler ise Hamza Ö.’nün kayıt dışı çalıştığı iş yerinden alındı. 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve Mustafa Ö. forkliftle yükledi. 2 sürücü ve 4 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, haklarındaki soruşturma sürüyor. 73 MİLYON LİRA SONUÇLANACAK Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da Çevre Kanunu kapsamında sürücüler İbrahim M. ve Cemil A. ile forklift sürücüsü Mustafa Ö.’ye haraç ödedi. İş yeri sahibine 12 milyon 218 bin lira olmak üzere yaklaşık 73 milyon lira, işyeri sahibine ise 36 milyon lira idari para cezası verilecek.

Öte yandan dün toprakta bırakılan kimyasal atıklar; Çevre kamyonlara yüklenerek Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı denetiminde lisanslı bertaraf tesisine gönderildi.

koprukoyajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu