Haber

AB: “Türkiye’deki deprem son yılların en büyük depremlerinden biri”

Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü Acil Durum ve Kurtarma İdaresi Müdürü Hans Das, Türkiye’deki depremin son yılların en büyük depremlerinden biri olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Avrupa Sivil Savunma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü Acil Durum ve Kurtarma İdaresi Başkanlığı, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Türk gazetecileri ağırladı. Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından faaliyete geçen ve deprem bölgesini Copernicus uydusu ile izleyen merkezin faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Acil Durum ve Kurtarma İdaresi Müdürü Hans Das, Türkiye’deki depremin çok büyük bir deprem olduğunu belirterek, depremin sonuçlarını bir trajedi olarak nitelendirdi. Türkiye’nin talebi üzerine birçok AB ülkesinin arama kurtarma ekiplerinin depremin hemen ardından yola çıktığını kaydeden Das, bu ekiplerin uydudan eş zamanlı olarak alınan görüntülerle desteklendiğini söyledi.

“Türk makamları ve AFAD ile çalışıyoruz”

Brifing sırasında arkasında deprem bölgelerinden görüntüler bulunan Das, depremin ardından başlayan arama-kurtarma sürecini Türkiye’nin yönettiğini ve AB ülkelerinden ekiplerin AFAD ile uyum içinde enkaz bölgelerine sevk edildiğini söyledi. ve diğer yetkililer. Zamanla yarıştıklarını hatırlatan Das, “Bu zamana karşı bir yarış. Hava şartları da etkiliyor. Bu iki üç gün çok kritik bir dönem.”

“Çalışmamız alternatif değil, tamamlayıcı”

Türkiye’nin talebi üzerine denetimli ve koordineli bir çalışma yapıldığını belirten Das, yapılan çalışmaların Türk makamlarının çalışmalarına alternatif olmadığını, destekleyici ve tamamlayıcı nitelikte olduğunu anlattı. Türk makamlarının izin verdiği sürece çalışmaların devam edeceğini belirten Das, Koperncus uydusundan alınan havadan görüntülerin krize uyum kapsamında Türk makamlarıyla paylaşıldığını belirterek, “Maalesef şu ana kadar veri alamıyoruz. Enkaz altında kalan insanlar.” – BRÜKSEL

camasajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu