Ekonomi

ABD Ticaret Odası iklim açıklama kuralları nedeniyle SEC’e dava açtı

ABD Ticaret Odası, halka açık şirketlerin iklimle ilgili riskleri açıklamasını zorunlu kılan yeni düzenlemelerle ilgili olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı yasal işlem başlattı. Önde gelen bir iş dünyası savunma örgütü olan Oda, SEC’in sera gazı emisyonları, iklimle ilgili olayların etkisi ve daha düşük karbonlu bir geleceğe geçiş stratejileri gibi konularda tek tip raporlama oluşturmak üzere tasarlanan kurallarına itiraz ediyor.

ABD Ticaret Odası Sermaye Piyasaları Rekabetçilik Merkezi’nin başkan yardımcısı Tom Quaadman, düzenlemeleri uzun süredir devam eden kurumsal yönetim uygulamalarını önemli ölçüde değiştirdiği için eleştirdi. Bu değişikliklerin iklim riskinin açıklanmasına ilişkin spesifik gerekliliğin ötesinde daha geniş etkileri olabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Davaya yanıt olarak bir SEC sözcüsü, Komisyon’un kural koyma sürecinin yasal yetkisine ve idari prosedürleri düzenleyen yasalara bağlı olduğunu belirtti. Sözcü, SEC’in iklim riski açıklama kurallarını mahkemede güçlü bir şekilde savunma niyetini teyit etti.

Mart 2024’ün başlarında nihai hale getirilen kurallar çeşitli tepkilerle karşılandı ve halihazırda başta Cumhuriyetçi liderliğindeki eyaletler ve uygulanmalarını engellemeyi amaçlayan endüstri grupları olmak üzere çeşitli davalara konu oldu. Bu gruplar kuralların aşırı külfetli olduğunu savunuyor.

Buna karşılık, önde gelen çevre örgütlerinden Sierra Club ve Sierra Club Vakfı Çarşamba günü ayrı bir dava açtı. SEC’in kuralların son halini haksız yere zayıflattığını iddia ederek, düzenlemelerin yeterince sıkı olmadığını savunan ilk kuruluş oldular. Dava, D.C. Devresi için ABD Temyiz Mahkemesi önünde açıldı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu