Haber

ABD Valisi Newsom, Hong Kong’daki iklim değişikliği forumunda konuştu

ABD Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, bir haftalık Çin ziyaretinin ilk durağı olarak bugün Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ne geldi.

Vali Newsom, Hong Kong’da katıldığı iklim değişikliği forumunda, önümüzdeki seçimlerde hükümetin nasıl şekilleneceğine bakılmaksızın Kaliforniya eyaletinin iklim taahhütlerinin ve Çin’in bölge ve eyaletleriyle işbirliğinin devam edeceği mesajını verdi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ.

İklim değişikliğiyle mücadelede iki ülkenin iş birliğinin hayati önem taşıdığını vurgulayan Newsom, “Ulusal düzeyde, alt-ulusal düzeyde ne olursa olsun, Kaliforniya (iklim konusunda) ortağınız olmaya devam edecek.” Bu kelimeyi kullandı.

İklim değişikliği alanında işbirliğini ilerletme hedefinin insan hakları sorunlarının gündeme gelmesini engelleyip engellemediği yönündeki soruya Newsom, “Böyle bir pazarlık yok. Aynı anda birçok şeyi yapabiliriz.” dedi. o cevapladı.

Demokrat Partili Vali, ABD ile Çin arasında ticari anlaşmazlıklar, teknolojik rekabet, insan hakları sorunları ve ABD’nin Çin ile egemenlik anlaşmazlığı içinde olan Tayvan’a verdiği destek nedeniyle oluşan gerginliklerin ortasında ülkeyi ziyaret ediyor.

Kaliforniya Valisi, 7 gün sürecek ziyareti sırasında Hong Kong’un ardından Pekin ve Şanghay kentlerinin yanı sıra Çin ana karasındaki Guangdong ve Jiangsu eyaletlerini de ziyaret edecek.

Ziyarette Kaliforniya eyaleti ile Çin eyaletleri ve bölgeleri arasında işbirliği anlaşmalarının imzalanması ve iklim değişikliği konusunda ortak taahhütlerde bulunulması bekleniyor.

Öte yandan ABD’de 60’a yakın insan hakları örgütü, ortak açıklama yaparak Newsom’un ziyaretinden “hayal kırıklığına uğradıklarını”, çünkü Newsom’un “insan hakları eleştirilerini açıkça bir kenara bıraktığını” belirtti.

???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu