Haber

Almanya’nın olası bir savaşta uygulayacağı planı duyanlar şaşkına döndü.

Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden Bild, Savunma Bakanlığı’nın bir raporuna dayanarak verdiği haberde, Almanya’nın savaş planlarının sivillerin evlerini bomba sığınaklarına çevirmeyi de içerdiğini bildirdi.

‘GEÇİŞ ÜLKESİ’

Rapora göre bakanlık “Operasyon Planı” Nisan ayına kadar buradaki çalışmaları tamamlamaya hazırlanıyor. Rapor, Almanya’yı aktif bir cephe hattına sahip bir devletten ziyade, silah ve teçhizatın ulaştırılması açısından hayati önem taşıyan bir “geçiş ülkesi” olarak öngörüyor. Bu nedenle askerler değerli otoyolların, tren istasyonlarının ve limanların güvenliğini sağlamakla görevlendirilecek.

KONUTLARDA BARINAKLAR OLACAK

Rapora göre devlet, enerji santrallerinin korunması da dahil olmak üzere çoğunlukla ordu ve polise verilen bazı görevleri yerine getirmek için sivillere güvenmek zorunda kalacak.

ALMANYA’DA YETERLİ BARINAK SAYISI VAR MI?

Almanya’da yalnızca 579 işlevsel bomba sığınağı bulunduğundan, planın vatandaşlara bodrum, garaj gibi yerlerde kendi sığınaklarını kurmaları yönünde çağrıda bulunduğu belirtiliyor.

ALMANYA ORDUSUNU GÜÇLENDİRMEK İSTİYOR

Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Ajansı lideri Ralph Tiesler, zaman kısıtlaması nedeniyle yeni barınaklar inşa etmenin “artık mümkün olmadığını” söyledi.

Almanya, devam eden Rusya-Ukrayna çatışmasından kaynaklanan tehditleri öne sürerek ordusunu güçlendirmenin yollarını arıyor.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu