Haber

Arap Birliği G20’ye katılım talebini umutla bekliyor

KAHİRE, 11 Eylül (Xinhua) — Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Abu Gheit, Afrika Birliği’nin G20 grubunun daimi üyesi olarak kabul edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Arap Birliği’nin de aynı statüye sahip olmasını umduklarını ifade etti.

Gayt, Pazar günü yaptığı yazılı açıklamada, G20 başkanlarının Afrika Birliği’nin gruba katılma kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

G20 üyeleri, gruba daha temsili bir yapı kazandırmak amacıyla Cumartesi günü Afrika Birliği’ne kalıcı üyelik verme kararı aldı.

Söz konusu anlaşmaya, hafta sonu Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen iki günlük G20 zirvesinin açılış oturumunda varıldı.

Ahmed Abu Ghait, kararı her iki taraf için de karşılıklı kazanımlar yaratacak ve Afrika ülkelerinin küresel ekonomik kalkınmadaki rolünün güçlendirilmesine katkıda bulunacak “olumlu bir adım” olarak nitelendirdi.

Gayt ayrıca bu adımın Afrika’nın iklim değişikliği, enerji güvenliği, gıda güvenliği ve benzeri çok önemli küresel sorunların çözümüne katkı sağlama becerisini artıracağını vurguladı.

Yetkili ayrıca Arap Birliği’nin G20’ye katılım talebinin onaylanacağı yönündeki umudunu da dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu