Ekonomi

Avrupa borsaları ABD enflasyon verileri yaklaştıkça ve kazançlar takip ettikçe düşüyor

Avrupa borsaları, yatırımcıların Fed’in faiz oranlarına ilişkin kararlarını etkilemesi beklenen önemli ABD tüketici fiyat verileri beklentisiyle temkinli davranmasıyla Salı günü hafif düşüş yaşadı. Pan-Avrupa STOXX 600Endeks iki yılın zirvesinden yüzde 0,2 düşüş yaşarken, bundan özellikle teknoloji hisseleri etkilendi ve yüzde 1,3 düşüşle bir haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Yatırımcılar, Fed’in faiz indirim planına ilişkin beklentilerin şekillenmesinde önemli rol oynayacak olan ABD Ocak ayı tüketici fiyatları endeksinin TSİ 13.30’da açıklanmasını heyecanla bekliyor. Ayrıca radarda Almanya ve Euro Bölgesi için 10:00 GMT’de yayınlanması planlanan ZEW ekonomik duyarlılık anketi de yer alıyor.

Kurumsal sektörde ise Avrupa’nın en büyük seyahat operatörü TUI AG, hisselerinin %6,7 artmasıyla dikkat çeken bir performans sergiledi. Şirket ilk çeyreği kârla kapattı ve bu başarıyı piyasa beklentilerini aşan güçlü talebe bağladı.

Bu arada Alman hidrojen şirketi Thyssenkrupp Nucera’nın hisseleri %5 arttı. Şirket, elektrolizör teknolojisine yönelik artan talebin etkisiyle ilk çeyrek satışlarında üçte birden fazla artış olduğunu duyurdu.

Hollandalı işe alım şirketi Randstad da %0,2’lik mütevazı bir hisse artışı yaşadı. Şirketin dördüncü çeyreğe ilişkin temel kazançları, piyasa beklentileriyle uyumlu olup, güçlü marjlar ve nakit üretimi, gelirdeki düşüşün dengelenmesine yardımcı oluyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu