Haber

Avustralya Dinozor Fosillerini ve Eserlerini Çin’e İade Ediyor

Avustralya, ülkeye yasa dışı yollarla getirildiğine inanılan bir dinozor fosili ve iki tarihi eseri Çin’e iade etti.

Sanat Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, 120-133 milyon yıl öncesine ait bir dinozor fosili ile Tang Hanedanlığı’na ait iki tarihi eser, başkent Canberra’da Çinli yetkililere teslim edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sanat Bakanı Tony Burke, “Bugün iki ülkenin kültür varlıklarını ait oldukları yerlere nasıl gönderebildiğine tanık olduk.” Sözleriyle Avustralya’nın yurtdışındaki kültürel değeri olan varlıklarının da aynı şekilde kendilerine iade edilmesini talep etti.

Başbakan Anthony Albanese’nin kasım ayında yapmayı planladığı Pekin ziyareti öncesinde Çin’den kaçak olarak getirilen tarihi eserlerin iade edilmesi dikkat çekti.

Söz konusu tarihi eserler, Avustralya sınır birlikleri tarafından ele geçirildikten sonra incelenmek üzere yetkililere teslim edildi.

Çin’in Avustralya Büyükelçisi Xiao Qian da iadeyle ilgili muhataplarına şükranlarını sundu.

Benzer şekilde Avustralya, ağustos ayında Kamboçya’ya ait olduğu söylenen 9. ve 10. yüzyıllara ait tarihi eserleri iade etmişti.

Çin, son dönemde İngiltere başta olmak üzere Çin’e ait olduğunu iddia ettiği tarihi eserleri iade etmek için girişimlerde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu