Haber

Berlin Eyalet Başbakanı Giffey, Berlin’den Türkiye’ye hava köprüsü kurduklarını açıkladı.

Berlin Eyalet Şansölyesi Fransizka Giffey, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenenler için bağış yapan ve bir araya gelen çok sayıda kişiyle Berlin’den Türkiye’ye hava köprüsü kurmayı başardıklarını söyledi.

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremde hayatını kaybedenler için başkent Berlin şehir merkezindeki Brandenburg Kapısı önünde anma etkinliği düzenlendi.

Burada bir konuşma yapan Giffey, depremzedelerle dayanışma içinde olduklarını ve yakınlarını kaybedenlerin yasını tuttuklarını ifade etti.

Brandenburg Kapısı önünde dayanışma mesajı verilmesinin önemli olduğunu ifade eden Giffey, Berlin’de çok sayıda kişinin depremzedeler için bağışta bulunduğuna ve yardım topladığına dikkat çekti.

Bir araya gelmenin ve bir şeyler yapmanın değerine vurgu yapan Giffey, “Bağış yapan ve bir araya gelen birçok kişi ile Berlin’den Türkiye’ye hava köprüsü kurmayı başardık. Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği ve Berlin Başkonsolosluğu ile.” söz konusu.

Giffey, Berlin Brandenburg Havalimanı’ndaki 6 bin metrekarelik salona tonlarca yardım geldiğini, tekrar geleceklerini ve Türkiye’ye götürüleceklerini söyledi. Giffey, “Berlin’den sadece bir dayanışma sinyali değil, somut yardım almak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Depremden etkilenenlerin Berlin’de akrabaları olduğuna işaret eden Giffey, eyalet hükümetinin kentte yakınları olan depremzedelerin Berlin’e gelmesi için giriş koşullarını ve vize şartlarını kolaylaştırmayı kabul ettiğini kaydetti.

Ülkedeki bazı siyasetçiler de Alman hükümetinden depremden etkilenenlerin yakınlarının yanına geçici bir süreliğine Almanya’ya gelmelerini sağlamasını istedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı da bu konuya pragmatik bir çözüm bulmak için İçişleri Bakanlığı ile birlikte çalıştıklarını ifade etti.

Anma etkinliğine Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Cem Özdemir, Sosyal Demokrat Parti Eş Genel Başkanı Saskia Esken, Sol Parti Eş Genel Başkanı Janine Wissler, Yeşiller eş genel başkanları Ricarda Lang ve Omid Nouripour ile CDU Berlin Devlet Teşkilatı Lideri Kai Wegner de katıldı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu