Ekonomi

Biden 160.000 öğrencinin 7,7 milyar dolarlık borcunu affetti

Başkan Joe Biden, yönetiminin devam eden borç hafifletme çabalarının bir parçası olarak 160,000 borçlu için 7.7 milyar dolarlık öğrenci kredisi borcunun iptal edildiğini duyurdu. Bu son hamle, Başkan’ın borç hafifletme eylemlerinden yararlanan toplam kişi sayısını 4.75 milyona yükseltti.

Borç affı, Saving on a Valuable Education (SAVE) Planına katılanları hedefliyor ve ortalama bir yararlanıcı 35.000 doların üzerinde iptal edilmiş borç alıyor. Bu tedbirden yararlanan grup arasında öğretmenler, hemşireler, kolluk kuvvetleri gibi kamu hizmeti çalışanları ve çeşitli değişiklikler yoluyla yardım için onaylanan diğerleri yer alıyor.

Başkan Biden yaptığı açıklamada öğrenci borçlarının silinmesi konusundaki kararlılığını vurgulayarak şunları söyledi: “Bugünkü duyuru, son üç yılda öğrenciler ve borçlular için kaydettiğimiz önemli ilerlemenin üzerine geldi. Cumhuriyetçi seçilmiş yetkililer bizi kaç kez durdurmaya çalışırsa çalışsın, öğrenci borçlarını iptal etmek için çalışmaktan asla vazgeçmeyeceğim.”

Bu açıklamayla birlikte Biden’ın görev süresi boyunca onaylanan toplam borç ertelemesi 167 milyar dolara ulaştı. Öğrenci borçları konusu, Biden’ın dış politikasıyla ilgili endişelerini ve daha kapsamlı borç affı arzusunu dile getiren genç seçmenler için bir öncelik olmaya devam ediyor.

Eski Başkan Donald Trump’ın kampanyası, Biden’ın öğrenci kredisi iptaline yaklaşımını eleştirdi ve bunu “Kongre’nin tek bir eylemi olmadan” gerçekleştirilen bir kurtarma paketi olarak nitelendirdi. Cumhuriyetçi eleştirmenler, Başkan’ın eylemlerinin yürütme yetkisinin aşılmasını temsil ettiğini ve üniversite eğitimi almış borçlulara diğer borçlu türlerine göre haksız bir avantaj sağladığını savundu.

ABD Eğitim Bakanlığı’nın bir ofisi olan Federal Öğrenci Yardımı’na göre, 2023’ün sonuna yaklaşırken, 1.6 trilyon doların üzerinde ödenmemiş kredisi olan 43.2 milyon ABD öğrenci kredisi alıcısı vardı ve bu rakam 2008 mali krizinden bu yana belirgin bir şekilde arttı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu