Haber

BM Barış Gücü Üyesi Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Hayatını Kaybetti

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde meydana gelen patlamada Birleşmiş Milletler barış gücü mensuplarından birinin öldüğü, ikisi ağır 5 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Birleşmiş Milletler Orta Afrika Çok Boyutlu İstikrar Görev Gücü (MINUSCA) dün, barış gücü görevlisi Emmanuel Steve Atebele’nin Orta Afrika Cumhuriyeti’nin kuzeybatısındaki bir köyde dün sabah patlayan patlayıcının ardından öldürüldüğünü duyurdu. Kamerun barışı koruma birliğinde görev yapan Atebele’nin birliğinin, güvenlik amacıyla Uluslararası Göç Örgütü’nden bir gruba eşlik ettiği belirtildi. Olayda 2’si ağır 5 kişinin yaralandığı açıklandı.

‘BU BİR SAVAŞ SUÇUDUR’

MINUSCA, Orta Afrika yönetimine, barış güçlerine yönelik bu saldırının sorumlularını tespit ederek onları adalete teslim etmesi çağrısında bulunarak, şöyle konuştu: “MINUSCA, bir barışı koruma görevlisinin hayatına yönelik her türlü saldırının savaş suçu sayılabileceğini ve ulusal ve uluslararası mahkemeler tarafından yargılanabileceğini hatırlatır. adalet.” söz konusu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres adına yapılan açıklamada, “Genel Sekreter, Birleşmiş Milletler barış güçlerini hedef alan saldırıların uluslararası hukuka göre savaş suçu teşkil edebileceğini hatırlatır. Orta Afrika Cumhuriyeti yetkililerini, bu saldırının tespit edilmesi için her türlü çabayı göstermeye çağırır. Bu saldırının faillerini en kısa sürede adalete teslim edin.” Bize bundan kaçınmamamız çağrısında bulunuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu