Ekonomi

BM ülkelerinden biyoçeşitlilik anlaşması

Birleşmiş Milletler (BM) ülkeleri tarafından varılan anlaşma, iki hafta boyunca New York’ta gerçekleştirilen Hükümetlerarası Konferansın 5. Oturumu’nun ardından yaklaşık 40 saat kesintisiz süren müzakereler sonucunda varıldı.

Yaklaşık 20 yıldır üzerinde çalışılan memorandum, biyoçeşitliliği ülkelerin ulusal deniz yetki alanlarının ötesinde korumayı amaçlıyor. Denizlerin yaklaşık üçte ikisini kaplayan bu alanda iklim değişikliği, avlanma ve gemi trafiği gibi konular biyolojik çeşitliliği olumsuz etkiliyor.

Deniz mayınlarıyla sınırlandırın

Anlaşma, bu bölgelerdeki balıkçılık faaliyetlerine kısıtlama getirirken, deniz mayınlarına, deniz ulaşım yollarına ve arama faaliyetlerine de kısıtlamalar getirecek.

İklim değişikliği ile mücadele kapsamında değerli bir adım olarak fiyatlanan anlaşmanın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Tüm tarafları tebrik ediyorum. Bir çözüm için birlikte çalışmaya devam edeceğimiz günleri sabırsızlıkla bekliyorum.” şimdiki ve gelecek nesiller için daha güvenli, daha sağlıklı, dayanıklı ve üretken bir okyanus.”

Anlaşmanın BM’de resmen kabul edilmesi bekleniyor. Bunu takiben BM ülkeleri imzaya açılacak anlaşmaya taraf olup olmayacağına karar verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu