Ekonomi

Çan’daki Karlı Göleti’nde çalışmalar sürüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşlerince (DSİ) Çanakkale’nin Çan ilçesindeki Karlı Göleti’ndeki çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, DSİ’nin tarımda çağdaş sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım yerlerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım topraklarını taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su idaresi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıktığı belirtildi.

Ayrıca açıklamada, Çanakkale ve ilçelerinde son periyotta yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki ziraî faaliyetlerin gelişmesinde de değerli rol oynadığı vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, Çan Karlı Göleti’nde çalışmaların devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Göletin tamamlanması sonucunda barajda depolanacak su ile 2 bin 150 dekar tarım arazisinin sulaması sağlanacak. Gövde dolgu imalatları, dolusavak imalatları ve mekanik aksam imalatları tamamlanan gölette su tutma işlemi gerçekleştirildi. Temelden yüksekliği 29 metre ve su depolama kapasitesi 1 milyon 156 bin metreküp olan Karlı Göleti’nin tamamlanması sonucunda bölgede yapılacak sulu tarımla 2022 ünite fiyatları ile ülke iktisadına yıllık 6 milyon 450 bin lira katkı sağlaması hedeflenmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu