Ekonomi

Çin, İstilacı Bitki ve Hayvan Türlerinin Ülkeye Girişini Önlemek İçin Eylem Planını Başlattı

Çin’in orta kesimlerindeki Hunan eyaleti, Changsha’daki Changsha Gümrük İdaresi tarafından denizaşırı ülkelerden şehre gönderilen bir pakette zehirli canlı karıncalar ele geçirildi, 18 Aralık 2020. (Fotoğraf: Changsha Customs/via Xinhua)

PEKİN, 23 Temmuz (Xinhua) — Çin Cumartesi günü, ülkenin ekolojik güvenliğini ve biyoçeşitliliğini koruma çabalarının bir parçası olarak, istilacı yabancı çeşitlerin sınır limanlarından ülke geneline girişini önlemeyi amaçlayan üç yıllık bir eylem planını açıkladı.

Çin Gümrük Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, son yıllarda uluslararası ticaretin hızla gelişmesi ve sık sık sınır ötesi işçi değişimi nedeniyle ülke giderek artan bir şekilde istilacı yabancı ilaç riskiyle karşı karşıya kalıyor.

İdare, yılın ilk yarısında ülkeye girişi yasak olan toplam 1.405 tür canlı hayvan ve bitkiye el konulduğunu, yasadışı egzotik evcil hayvan ithal eden çok sayıda böcek çetesinin dağıtıldığını bildirdi.

Plana göre, ülkeye sokulmak istenen yabancı ırkların anında tespit edilebilmesi için ileri teknoloji ve akıllı ekipman uygulaması güçlendirilecek, risk analizi ve karantina kontrol işlemleri hızlandırılacak.

Plan ayrıca, yönetimin yabancı ırkların ülkeye girişini etkili bir şekilde önlemek için diğer devlet daireleriyle işbirliği yapacağını da belirtiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu