Ekonomi

Çipte teslimat süreleri kısalıyor

Çin’de çip teslim mühletleri Ekim ayında altı gün azalırken bu müddet 2016’dan bu yana yaşanan en büyük düşüş oldu. Öte yandan bu düşüş çiplere olan talebin süratle düştüğüne dair yeni bir gösterge olarak yorumlandı.

Susquehanna Financial Group’un araştırmasına göre, bir çipin sipariş verildiği ve teslim edildiği zaman arasındaki boşluk bu dönemde ortalama 25,5 hafta olarak gerçekleşti.

Analist Christopher Rolland geçtiği bir araştırma notunda, tüm ana ürün alanlarında ürünlerin artık eskisinden daha hızlı bir şekilde mevcut olduğunu ve Susquehanna’nın anket yaptığı şirketlerin yüzde 70’inin çipleri daha süratli tedarik edebildiklerini kaydetti.

Bilgisayar ve akıllı telefon en sert düşüşleri yaşadı

580 milyar dolarlık bölümde faaliyet gösteren bir dizi şirket, yatırımcılara zayıflayan iktisat ve zayıf tüketici harcamaları nedeniyle talebin düştüğünü söyledi. Ferdî bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için modül üreten firmalar en sert düşüşleri yaşayan şirketler oldu.

Raporlar, son iki yılda siparişlerinin tamamını karşılayamayan sanayi için ani bir değişime işaret ediyor. Yaklaşık 3 aydan fazla süren karmaşık bir üretim sürecinden geçen çiplerde üreticiler kimi müşterilerine bir yıldan fazla beklemeleri gerektiğini söylemek zorunda kalmıştı.

Susquehanna’ya göre, en geniş ürün yelpazesine ve müşteri listesine sahip çip üreticisi Texas Instruments’in teslim mühleti Ekim ayında 25 gün azaldı. Buna karşın, araçlarda kullanılan birtakım eserlerin arzı kısıtlı olmaya devam ediyor.

ABD ile Çin ortasındaki tansiyonlar de çip sanayisinin geleceğini bulanıklaştırıyor. Biden idaresi, bu ay ABD şirketlerinin çip satışı için en büyük tek pazar olan Asya ülkesine satabilecekleri eserleri sınırlayan yeni ihracat kısıtlamaları açıkladı.

Fiş stoklarının değerli bir ölçütü olan Philadelphia Menkul Değerler Borsası Yarı İletken Endeksi, bu yıl yüzde 39 düşerek kayıplarının bir kısmını geri kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu