Ekonomi

Fas, 2030 yılına kadar elektrik üretiminin yüzde 52’sini yenilenebilir enerjiden elde etmeyi hedefliyor

Fas Enerji Geçiş Bakanlığı ve Dünya Bankası’nın Uluslararası Finans Kurumu (IFC), 2030 yılına kadar elektrik üretiminin yüzde 52’sini yenilenebilir enerjiden elde etmek için doğal gaz yol haritasını geliştirmek üzere bir anlaşma imzaladı.

Konuyla ilgili bakanlıktan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, 2030 yılına kadar elektrik üretiminin yüzde 52’sinin yenilenebilir enerjiden elde edilmesi hedefiyle doğal gaz yol haritasının geliştirilmesi için Bakanlık ile IFC arasında anlaşma imzalandığı ve anlaşmanın kamunun orta kesiminde yer aldığı belirtildi. ve devletin enerji geçiş planının bir parçası olarak ülkenin gaz altyapısını geliştirmek için özel bölüm. Bir ortaklık düzenlemeyi planladığından bahsedildi.

Açıklamada, “doğal gazın çok yönlü kullanımı ve düşük karbon içeriği nedeniyle Fas’ta enerji dönüşümü ve dekarbonizasyon stratejisinde çok önemli bir rol oynadığı” kaydedildi.

Fas daha önce 2030 yılına kadar elektriğinin yüzde 52’sini yenilenebilir enerjilerden üretmeyi hedefleyen bir eylem planı açıklamıştı.

Fas Enerji Bakanlığı’nın 2021 yılı verilerine göre yenilenebilir enerji kullanılarak üretilen elektrik kapasitesi yaklaşık 3,95 bin megavat olarak kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu