Haber

Hüseyin Baş: Siyasetten men edilmem isteniyor

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş’ın eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı FETÖ üyesi olmakla suçlayan açıklamaları nedeniyle açılan davanın ilk duruşması bugün Ankara 71. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savcı, mütalaasına göre; Hüseyin Baş için hapis cezası talep etti. Baş, “Siyasi yasaklanmamı istiyorlar ama ben kimseye hakaret etmedim, bunu herkes biliyor.”

Hüseyin Baş, 29 Ocak 2022’de Trabzon’da ‘Benim’ belgeselinin üçüncü bölümünün galası için düzenlenen programda yaptığı konuşmada Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanı olması yönünde argümanlar öne sürdü ve şu ifadeleri kullandı:

“Adalet Bakanımız değişti. Yerine kim geldi? Bekir Bozdağ. Peki Bekir Bozdağ ne zaman görevden alındı? 15 Temmuz’dan sonra. Görevden alındığında hepimiz bunu söylememiş miydik? Bu adam muhtemelen FETÖ’nün faaliyetlerine yakın biri olduğu için görevden alındı, sanırım amaç da buydu. Onun yerine kim geçti? Bugün orada bulunan son kişi Abdülhamit Gül’dü. Abdülhamit Gül’ü görevden aldılar, şimdi yeniden Bekir Bozdağ’ı atadılar. Bunun iki açıklaması olabilir. Ya Bekir Bozdağ’a yanlış yaptınız, bu adamın FETÖ ile hiçbir alakası yok ya da şu anlama geliyor; “Bugün FETÖ ile bağlarınızı yeniden güçlendiriyorsunuz.”

ANKA’nın haberine göre, Baş’ın bu sözlerinin ardından hakkında ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan dava açıldı. Davanın ilk duruşması bugün Ankara 71. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Baş, açılan dava için hakim karşısına çıktı. Savcı, mütalaasına göre; Hüseyin Baş’ın hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Baş, duruşmanın ardından X hesabından açıklama yaptı. Baş’ın açıklaması şöyle:

‘SİYASİ OLARAK YASAKLANMAM İSTENİYOR’

“Savcılık cezamızı istedi, savunma için süre istedik, ikinci duruşmada karar verilecek. Tekrarlıyorum; Siyasi yasaklanmamı istiyorlar ama ben kimseye hakaret etmedim ve bunu herkes biliyor. Bugün Salı, Meclis grup toplantılarının günü. “Meclis’te oylamaya bile katılmayanlar grup toplantısı yaparken biz adliyede kendimizi savunuyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu