Haber

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, AB dönem başkanlığı döneminde erken seçimin sorun olmayacağını söyledi

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 1 Temmuz’da Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını İsveç’ten devraldıktan sonra İspanya’da 23 Temmuz’da erken genel seçim yapılmasının “AB dönem başkanlığı sırasında sorun olmayacağını” söyledi.

Sanchez, İspanya’nın AB dönem başkanlığı sürecindeki önceliklerini Madrid’de AB üyesi ve aday ülke büyükelçilerinin katılımıyla düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Başbakan Sanchez, ülkesinde 23 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimler ve olası hükümet değişikliğinin AB dönem başkanlığı programını ve hükümetin önceliklerini nasıl etkileyeceği sorusuna, “Başbakan için seçim yok” dedi. AB’de bir dönem dönem başkanlığını yürüten bir ülkede ilk kez. Demokrasi hiçbir zaman sorun olmaz. Aradan bir yıldan fazla zaman geçti. Üzerinde çalıştığımız bir program var.” cevabı verdi.

Sanchez, İspanya’nın altı aylık başkanlığının öncelikleri arasında “stratejik ve otonom önceliğe sahip yeniden sanayileşme, iklim değişikliği ve buna bağlı ekolojik geçiş ile ilgili çabalar, sosyal politikaların artırılması ve Avrupa’nın siyasi birliğinin güçlendirilmesi” sıraladı.

AB’nin enerji ve kritik temel malzemeler başta olmak üzere üçüncü ülkelere stratejik genişlemesinin önemine vurgu yapan Pedro Sanchez, 17-18 Temmuz’da Brüksel’de yapılacak AB-Latin Amerika Zirvesi’nin altını çizdi.

AB’nin yeni uluslararası düzende belirleyici aktör olmasını istiyorsak, birlik ve tek ses olmalı.” Sanchez, 2023’ün ikinci yarısında planlanan AB’nin stratejik ortaklıklarla göç ve iltica paktında ileriye adım atması gerektiğini vurguladı.

Anketler, İspanya’da 23 Temmuz’da yapılacak seçimlerde ana muhalefet partisi olan Halk Partisi’ni (PP) birinci parti olarak gösterirken, PP’nin aşırı sağcı Vox partisi ile koalisyon kurma ihtimali öne çıkıyor.

esenlerajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu