Haber

İspanya’da aşırı sağ gruplar Katalonya’daki af girişimine karşı gösteri yapmaya devam ediyor

İspanya’da aşırı sağ gruplar, ayrılıkçı Katalan siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerine yönelik af girişimine karşı Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) binaları önünde gösterilerini sürdürdü.

Son iki gündür özellikle PSOE’nin başkent Madrid’deki binası önünde yoğunlaşan ve sağcı gruplarla polis arasında çatışmalara neden olan gösteriler, bugün sakin geçti.

Güvenlik önlemlerinin artırıldığı ve katılımın önceki günlere göre daha az olduğu gösteride polis, “provokatör” olarak gösterilen bazı maskeli kişileri hızla bölgeden uzaklaştırdı.

Göstericiler, PSOE lideri ve Başbakan Pedro Sanchez’i “vatana ihanetle” suçlayan sloganlarını sürdürürken, ulusal basını da hedef aldı.

Madrid dışındaki bazı büyük şehirlerde de PSOE binaları önünde protestolar düzenlendi.

Madrid’de dün gece çıkan olaylarda 39 kişi yaralanırken, aşırı sağcı 6 kişi de gözaltına alındı.

Ayrılıkçı Katalanlara yönelik af girişimi

İspanya’nın en önemli iç meselesi olan Katalonya meselesi, ülkede 23 Temmuz’da yapılan erken genel seçimlerin ardından kurulması planlanan sol azınlık koalisyon hükümetinin müzakereleriyle bir kez daha gündeme geldi.

En geç 27 Kasım’a kadar hükümet kurması gereken PSOE ve Sumar (sol partilerin ittifakı), Katalan siyasi partilerinin desteği karşılığında önümüzdeki hafta parlamentodan güven oyu almayı planlıyor. af kanunu.

Henüz taraflar arasında tam bir anlaşmaya varılamasa da af yasasına ilişkin bazı detaylar basına yansıdı.

Kanunda, Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı girişimler sırasında yasa dışı olarak gerçekleştirilen 9 Kasım 2014 referandum ve 1 Ekim 2017 referandumunun ardından hüküm giyen veya yargı süreci bozulan yaklaşık 400 ayrılıkçı Katalan siyasetçi ve STK temsilcisinin affı öngörülüyor. devam ediyor.

Ayrıca Katalonya özerk yönetiminin kamu borçlarının bir kısmının (yaklaşık 15 milyar euro) İspanyol hükümeti tarafından karşılanacağı iddia ediliyor.

Şu anda İspanya’nın önde gelen partisi olan sağcı Halk Partisi (PP) de olası bir affa karşı 12 Kasım’da ülke çapında bir protesto çağrısında bulunuyor.

karacobanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu