Haber

İzmir’de “Batı Azerbaycan’a Dönüş Forumu” düzenlendi

Azerbaycan Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Destek Ajansı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) ve Türkiye İnternet Medya Birliği (TİMBİR) işbirliğinde İletişim Başkanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen foruma Türkiye ve Azerbaycan’dan gazeteciler ve yetkililer katıldı.

‘FİLİSTİN’İ TÜM PLATFORMLARDA SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“İnterpress” medya grubu Başkanı Toğrul Allahverdili Batı Azerbaycan’ın mücadelesi ve bütün dünyanın gözü önünde  Filistin’de İsrail vahşetinden, sivillere karşı katliamdan konuştu.

Açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Filistini Batı Azerbaycan’dan ayırmadan savunan Allahverdili biz her ortamda haksizlıga susmayıb haklının yanında olan toplumuz. Dünde, bu günde, yarında aynı olacağız söyledi. 

İstanbul’da Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi’nin (SOCAR) binasına saldırmak Türk düşmanlığı yapan ve Türkiye Azerbaycan kardeşliyine karşı olan bir zihniyetin eylemidir. Filistini tüm uluslararası platformlarda savunuyoruz ve savunmaya devam edeceğiz. Ama Azerbaycan hem Kabe`miz hem de Kudüs’ümüzdür. Azerbaycan’a yapılan bu saygısızlığı asla ve asla kabul edemeyiz! Eminiz ki,  Devletimiz  birilerinin maşası olan bu bozucu unsurların bir sonraki tahribatlarının önlenmesi için gereken tedbirleri alacaktır.

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyon Başkanvekili Parviz Mammadzade, Azerbaycan topraklarının 30 yıl işgal altında kaldığını anımsatarak, “Batı Azerbaycan demek kimsenin toprağında gözümüz olduğu anlamına gelmez. Oradan göç etmiş, mecburi sürgün edilmiş insanlarımızın duygularını göstermek istiyoruz. Bu forumların, toplantıların faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

İzmir Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Eşref Tuna da Batı Azerbaycan’ın kanayan yaraları olduğunu, geri alınması mücadelesinde yıllar içinde yüzlerce şehit verildiğini aktardı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı İzmir Bölge Müdürü Cengiz Kutlu Yüksel de böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyet dile getirerek Azerbaycan’ın 28 Mayıs Bağımsızlık Günü’nü kutladı.

Yüksel, “Azerbaycan ve Türkiye arasında ortak tarih, kültür, müzik, mirasımız var. İki bedende bir candır Türkiye ve Azerbaycan. Tek devlet iki millet söylemleriyle hareket ediyoruz. Bir ve beraber olmaya devam edeceğiz. Bu bir ve beraberlikten kasıt vatanlarımızın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğümüzün korunması demek.” diye konuştu.

Proje başkanı ve Karabağ Gazisi Nahid Canbakışlı da maksatlarının Batı Azerbaycan’da yaşananları tüm Türkiye’ye duyurmak olduğunu belirtti.

Batı Azerbaycan’ın nesiller boyunca kendilerine ev sahipliği yaptığını bildiren Canbakışlı, “Zaman geldi Azerbaycan toprakları birer birer bizim elimizden alındı. Bölgede olmayan bir devlet yaratıldı. Bu da Ermenistan devletiydi. 1915, 1918, 1920 ve 1923 hatta 1988’e kadar orada yaşayan Azerbaycan Türklerine karşı devamlı operasyonlar yapıldı. Orada katliamlar yapıldı. Zorla göçe mecbur edildiler. 500 bin insan mecburen o toprakları boşalttı.” diye konuştu.

Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Başkanvekili Rıfat Sait ise enformasyonun önemine dikkat çekerek, “İsrail bugün katliam yaparken hala Hamas konuşuluyor. Yani Filistin’in saldırgan olduğunu söylüyorlar. Ancak bütün dünyanın gözü önünde İsrail vahşeti var. Bunu anlatmak lazım. Enformasyon dediğimiz bu. Bunlar dezenformasyon yapıyorlar. “ diye konuştu.

Forum kapsamında ayrıca “Batı Azerbaycan’a Dönüşün Türkiye ve Azerbaycan Medyasına Yansımaları” konulu panel de gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu