Ekonomi

Mevduat faizleri düşmeye devam ediyor

Ekonomi yönetiminin standart TL mevduatı teşvik eden düzenlemelerinin ardından bir süredir yükseliş eğilimi gösteren mevduat faiz oranları son haftalarda düşüşe geçti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, mevduatın çoğunluğunu oluşturan 1-3 ay vadeli mevduatın ortalama faizi 20 Ekim haftası itibarıyla yüzde 44’ün altına geriledi. Bu vadeli mevduatların ortalama faizi 6 Ekim haftasında yüzde 45,5’e yükseldi.

Ancak ortalama faiz oranlarında son iki haftada yaşanan ılımlı düşüş dikkat çekti.

Tüm vade grupları dikkate alındığında ortalama faiz oranının yüzde 37,5’e gerilediği görüldü.

Mevduat dolarizasyonu da düşüyor

Ekonomist Haluk Bürümcekçi’nin hesaplamalarına göre 20 Ekim itibarıyla mevduat bankaları genelinde TL mevduatın toplam mevduat içindeki payı yüzde 59,2’ye geriledi.

Söz konusu oran kamu mevduat bankalarında yüzde 63,7’ye, özel mevduat bankalarında yüzde 58,3’e, yabancı mevduat bankalarında ise yüzde 62,2’ye geriledi.

Dövize endeksli bir varlık olan KKM’nin TL karşılığı dikkate alındığında, Türkiye’deki mevduat dolarizasyonu hesaplandığında bu oran Ekim ayının üçüncü haftasında yüzde 63,3’e geriledi. Ağustos ayının son haftasından bu yana bu oranın istikrarlı bir düşüş eğiliminde olduğu görülüyor. Söz konusu oran 10 Haziran 2023’te yüzde 72,8 ile en yüksek seviyesine ulaştı.

Ekonomi yönetiminden yeni hamle

Mevduat faizlerindeki yükseliş ivmesi yavaşlarken, ekonomi yönetiminden yeni bir atak geldi.

TCMB, gerçek kişiler için Türk lirası mevduatların payına ilişkin daha önce belirlediği yüzde 2,5 artış hedefinin yüzde 3,5’e çıkarılacağını bildirdi.

Döviz korumalı hesapların yenilenmesi (dövize çevrilmesi), Türk lirasına geçilmesi ve Türk lirasının payının artırılması amacıyla döviz mevduatları için zorunlu karşılıklar üzerinden komisyon oluşturulması uygulamasında değişiklik yapılacağı açıklandı. .

Ekonomist Bürümcekçi günlük raporunda, söz konusu değişikliklerin son dönemde mevduat faizlerindeki düşüşü tersine çevirebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu