Haber

Ogün Samast’la ilgili yeni gelişme!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede Arat, Delal, Hasrof, Rahil Dink ve Sera Dink Nazarian müştekiler arasında yer alırken, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin suç duyurusunda bulunduğu kaydedildi.

Yasin Hayal’in “suç örgütü yöneticisi olmak” suçundan, Erhan Tuncel ve Ogün Samast’ın ise “suç örgütüne üye olmak” suçundan cezalandırıldığının belirtildiği iddianamede, Samast’ın 5 Aralık’ta savcılıkta verdiği ifadede, 2014 yılı da dahil edildi ve şunları söylediği belirtildi:

“Mektupta da yazdığım gibi beni önce Yasin Erhan Tuncel’in evine götürdü. Evde bilgisayarda oyun oynuyordum. O sırada bulunduğum yerin 3 metre arkasında mutfak vardı, mutfağın kapısı açıktı. açık. Erhan ve Yasin konuşuyorlardı. Erhan’ı duydum. ‘Ramazan Akyürek ve Fuat müdür’ dediğini duyunca dönüp dinledim. Yasin, ‘O halde sırtımız sağlam’ dedi. dedi. Evden çıkarken Yasin’e sordum. Yasin, ‘Ramazan Akyürek’i tanıyorum. İsmini biliyorum, Trabzon’da yönetici olduğunu biliyorum ama teknik direktör Fuat kim?’ dedi. Yasin bana dedi ki, ‘Erhan’ın tanıdıkları, diğer çocuğa bu işi yaptıracaktık. Çocuk vazgeçti, Erhan onlardan referans almış, Ramazan Müdürü, hatta İstanbul Emniyet Müdürü bile biliyor ama onlar hepsi arkanda, düşün, büyük bir kahraman olacaksın, pes edersen çok üzülürüm, seni yakarım’ dedi. Daha önce de söylediğim gibi yine ‘tamam’ dedim. Yasin’e ‘Nasıl olacak’ diye sordum. olur böyle şeyler?’ Dedim, Yasin bana ‘Doğrudan vuracaksın, o zaman imzan olacak’ dedi. O da Trabzon’a otobüsten dönerken bana bir bayrak verdi ve ‘Seni Samsun’dan alırlar, eğer buradan alınırsan Ramazan müdürü açığa çıkar’ dedi.söz konusu.”

İddianamede, FETÖ terör örgütünün, devletin tüm anayasal kurumlarını ele geçirme nihai amacı doğrultusunda, orduyu ele geçirmek amacıyla kendilerine engel olacağını düşündüğü bürokrat ve çalışanları sistemden uzaklaştırdığı, kamu hizmeti, polis, yargı ve stratejik öneme sahip diğer kamu kurumlarında görev yapmış ve örgüt mensuplarını bu pozisyonlara getirmiştir. ifade edildi.

Örgütün devletin kurumlarını ele geçirmek için izlediği stratejileri anlatan iddianamede, Dink cinayetinin ardından örgütün önce İstanbul İstihbarat Müdürlüğü’nü, daha sonra da bu şubenin kaynaklarıyla Ergenekon, Balyoz, Ayışığı’nı devraldığı belirtildi. , Askeri Casusluk, Cizre/Temizöz, Devrimci Karargah, Tahşiye, Selam. Tevhid’in 17-25 Aralık operasyon ve yargılamalarını, ardından da 15 Temmuz hain darbe girişimine giden süreci başlattığı vurgulandı.

Ogün Samast hakkında FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olduğuna dair somut bir delil elde edilemediğinin belirtildiği iddianamede, Samast hakkında ele geçirilen bazı deliller onun yöneticilerle açık bir bağlantısının bulunduğunu ve örgüt üyeleri ve bu temasla şüpheliler Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Erhan Tuncel, Yasin. Samast’ın, Hayal, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’le birlikte Dink cinayeti sırasında ve sonrasında örgütün çıkarları ve hedefleri doğrultusunda hareket ettiğini ortaya çıkardığı belirtildi.

Ogün Samast’ın ‘suça sürüklenen çocuk’ olarak sıralandığı iddianamede, Samast’ın “silahlı terör örgütü adına suç işlemek” suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis cezası istendi. üyesi olmamak”.

İddianame incelenmek üzere İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

OLAYIN ARKA PLANI

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davaya bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dink’in katili Samast’ın olay sırasında 18 yaşının altında olması nedeniyle dosyasının ayrılarak cezaevine gönderilmesine karar verdi. İstanbul Nöbetçi Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

Mahkeme, 6008 sayılı Terörle Mücadele Kanununda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 8’inci maddesi ile 250’nci maddenin 4’üncü fıkrasına eklenen fıkra uyarınca Samast hakkındaki dava evraklarını çocuk mahkemesine gönderdi. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun bir unsuru.

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Temmuz 2011’de Samast’ı “Hrant Dink’i kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Ogün Samast’ın olay tarihinde 16 yaşında ve 17 yaşından küçük olduğunu belirten mahkeme, Samast’ın cezasını üçte bir oranında indirim yaparak 21 yıl 6 aya indirdi.

Mahkeme, Samast’a “ruhsatsız silah taşımak” suçundan 2 yıl hapis ve 900 lira para cezası verirken, olay anındaki yaşı dikkate alınarak bu cezayı 1 yıl 4 ay hapis ve 600 lira para cezasına çevirdi. lira.

Öte yandan Samast, cezaevinde gardiyanlara saldırdığı gerekçesiyle Silivri 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nce hakkında açılan dava kapsamında 5 yıl 1 ay 13 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu