Ekonomi

Portekiz haftada 4 gün antrenman denemelerine başlıyor

Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Dayanışma Bakanı Ana Mendes Godinho, 5 Haziran prestijiyle yürürlüğe giren kararname ile patronlar ve işçiler için maaşları etkilemeden haftalık çalışmanın 4 güne indirilmesi uygulamasına başlandığını kaydetti. katılmak isteyen işçiler.

Bakanlıktan verilen bilgilerde, pilot uygulamada yaklaşık 100 firmanın katılımıyla toplamda 350 bin avroya mal olacak bu programın bütçesinin İstihdam ve Mesleki Eğitim Enstitüsü tarafından karşılanacağı bildirildi. Haftalık çalışma saatlerinin 40’tan 32’ye düşürülmesi de dahil olmak üzere haftada 4 gün çalışma.

Pilot programa katılan şirketler, haftada 4 gün çalışma uygulaması öncesi, sırası ve sonrasında şirket ve işçi verimliliği, orta maliyetler ve çalışan refahı ile ilgili bilgilerini bakanlıkla paylaşarak bir rapor hazırlayacak.

Hiçbir fayda veya sübvansiyon verilmeyecektir

Portekiz hükümeti, pilot programa katılan şirketleri ve çalışanları karar verme konusunda serbest bırakırken herhangi bir avantaj veya sübvansiyon vermiyor.

Avrupa’da özellikle Kovid-19 salgını sonrasında gündeme gelen 4 günlük çalışma uygulamasını Kasım 2022’de ilk başlatan ülkelerden biri Belçika oldu.

İsveç ve Finlandiya gibi bazı kuzey Avrupa ülkeleri de bu programları test ederken, İspanya bu yılın başlarında 41 sanayi şirketinde haftada 4 gün çalışma denemelerine başladı.

Ancak uygulamada İspanya’da hükümet, şirketleri katılmaya teşvik etmek için 200.000 avroya kadar para veriyor.

Portekiz farklı sektörlerde haftada 4 gün çalışma uygulamasını test ederken, İspanya’da bunun tüm departmanlar için geçerli olup olmayacağı tartışması devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu