Ekonomi

RBI, iyileştirici tedbirler sayesinde ortalama enflasyonun 2025 başlarında %4,3 olacağını tahmin ediyor

Vali Shaktikanta Das liderliğindeki Hindistan Merkez Bankası (RBI), 1934 tarihli RBI Yasası’nın 45ZN Bölümü ve RBI’nin 7. Düzenlemesi kapsamında enflasyonu üst üste üç çeyrek boyunca %2-6 tolerans aralığında tutmadaki başarısızlığını ele alıyor. PPK ve Para Politikası Süreci Düzenlemeleri, 2016 . Önümüzdeki iki yıl içinde enflasyonun yüzde 4’e düşürülmesine yönelik bir plan hayata geçirildi.

Bu hareketi Eylül 2022’de hedef aralığı aşan %7,41’lik Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyonu tetikledi. Buna yanıt olarak RBI, politika repo oranının %6,5’e yükseltilmesi de dahil olmak üzere bir dizi destekleyici hamlenin ana hatlarını çizdi. Bu tedbir Para Politikası Komitesi’nden (PPK) Jayanth Varma tarafından desteklendi.

Enflasyonun dört yıldır hedefin üzerinde olmasına rağmen RBI gelecekteki eğilimler konusunda iyimser. Kurum, 2025 yılı başında ortalama yüzde 4,3 enflasyon öngörürken, 2024 yılının Temmuz-Eylül çeyreğinde yüzde 4’ün altına düşebileceğini tahmin ediyor.

Başkan Das, bu tahminleri etkileyen küresel ve yerel belirsizlikleri kabul etti ancak stratejilerine güvenmeyi sürdürdü. Yolun yarısına geldiklerini ve hedeflerine ulaşacaklarını belirten Das, Hindistan’ın enflasyon yönetimine ilişkin olumlu bir tablo çizdi.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu