Haber

TBB Başkanı Erinç Sağkan’ın adli yıl açılış konuşmasına sansür

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı yılın açılışında konuşan TBB Başkanı Erinç Sağkan, yargı-siyaset bağlantılarını eleştirerek, AİHM kararlarının uygulanması ve Can Atalay’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu. Sağkan’ın açıklamaları ajanslara duyurulmazken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu duruma tepki gösterdi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Yargıtay’da düzenlenen 2023-2024 Adlı Yıl Açılış Töreninde yaptığı konuşmada, avukatların mesleki sorunlarına değinerek, avukatların bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağladı. yargıyı güçlendirmek, savunmayı güçlendirmek ve hukukun üstünlüğünü içselleştirmek.

Emsal belgelerde Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının mahkemeler tarafından göz ardı edildiğini belirten Sağkan, bunun yargıyı özellikle özgürlük gibi temel haklarda hak ve özgürlüklerin teminatı olma işlevinden uzaklaştırdığını belirtti. Konuşma hakkı ve adil yargılanma hakkı. Sağkan, “Mahkeme kararlarının her ne sebeple olursa olsun uygulanmaması, hukukun unsur olduğu hiçbir düzeyde kabul edilemez.”

‘BASİT BİR PANSUMANLA TEDAVİSİ OLMAYAN BİR YARA’

Savunma dairesi için öngörülen adımların henüz atılmadığını belirten Sağkan, zorunlu savunma kapsamında soruşturma aşamasında görevlendirilen bir avukatın sağladığı bu kamu hizmetinin ödülünün 964 lira olduğunu belirterek, “Uygulanan tarife CMK (Ceza Muhakemesi Kanunu) atamaları şu anda birçok meslektaşımız için açık bir yaradır.” “Basit pansumanlarla ortadan kaldırmanın artık mümkün olmadığını bir kez daha vurgulamak isterim” dedi.

Hukuk fakültelerine girişte başarı puan sıralamasının yükseltilmesi gerektiğini belirten Sağkan, “Hukuk fakültesi başarı puan sıralamasının kısa vadede önce 75 bine, sonra da 50 bine düşürülmesi gerekiyor. Tekrar tekrar vurgulamak isterim.” Hukuk fakültelerindeki bu niceliksel enflasyon ve niteliksel gerileme sadece biz hukukçuların değil, tüm ülkenin sorunudur.” değerlendirmesini yaptı.

Avukatlara yönelik şiddete değinen Sağkan, “Bu ülkede avukatlara yönelik şiddet ve avukat intiharları, ulusal düzeyde politikalarla derhal ele alınmalı ve çözümü için gerekli adımlar bir gün bile gecikmeden hayata geçirilmelidir.”

‘CAN ATALAY SERBEST BIRAKILMALI’

Sağkan, AİHM kararlarının uygulanması ve Can Atalay’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu. Sağkan, “Kısa bir süre önce, ülkedeki herkes için hayırlı olmasını dilediğim yepyeni bir seçimi hep birlikte gerçekleştirdik. Mesleki kangrenli sorunların bir önceki dönemle bağlantılı olduğu yepyeni bir başlangıcın eşiğinde olduğumuza inanmak istiyoruz. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesinin en somut sözü, Türkiye Barolar Birliği Başkanı olarak Sayın Meclisimize seçilen avukat milletvekillerine gönderdiğim mektupta da belirttiğim gibi, ancak Her şeyden önce bir avukat meslektaşımız olarak Türkiye Barolar Birliği, yasama organımızın demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine, hukuk devletinin işleyişine katkı sağlayacak her adımında; var olmak için her türlü çabada dayanışma içinde olmuştur. İhlallere karşı yapılmış ve gelecekte de öyle olmaya devam edecek.Ancak hukuk milletvekillerine gönderdiğim bu yazının olması gerekenden bir adım eksik olduğunu belirtmek isterim.Meslektaşımız ve Milletvekili Can Atalay’ın bulunduğu yer, Milletin iradesiyle seçilen, parmaklıklar ardında olmamalıdır. “Anayasa Mahkemesi’nin emsal kararları milletin parlamentosuna yeter” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI FREKANSINDAN PAYLAŞILMADI

Cumhurbaşkanlığı frekansında sadece Yargıtay Başkanı Akarca ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmaları yayınlandı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sağkan’ın konuşması Cumhurbaşkanlığı frekansında paylaşılmadı. Cumhurbaşkanlığı ekibi tarafından yayınlanması engellenen konuşmasının tam metni TBB internet sitesinde yayımlandı.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Adli Yılı Açılış Töreninde TBB Başkanı Sağkan’ın konuşması Cumhurbaşkanlığı frekansında paylaşılmamıştı.

KILIÇDAROĞLU’NUN sansüre tepkisi: ERDOĞAN AYNAYA BAKMALI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sansüre tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Erdoğan’ın Adli Yılı Açılış Töreni’ndeki konuşması hemen hemen tüm televizyon kanallarında canlı yayınlanırken, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat Erinç Sağkan’ın çok değerli uyarılarda bulunduğu konuşmasının yayınlanması ise güvenlik kameraları tarafından engellendi. Cumhurbaşkanlığı grubundaki konuşmasında şunları söyledi: “Adalet sistemine inancı zayıflayan bir toplumun, devletine ve kurumlarına güveni vardır. “Zarar da görür” diyen ve bunu “fitne” olarak tanımlayan Erdoğan’a sormak istiyorum… Sayın Sağkan’ın “Hukuka güven, mesleğimizi icra ettiğimiz yargı sisteminde alarma neden olur” uyarısı mı? “, fitne mi, yoksa bu konuşmanın engellenmesi mi? Sayın Sağkan’ın “Ülkemiz, Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde 116 ülke arasında sonuncu, Doğu Avrupa ve Asya kategorisinde ise 14 ülke arasında sonuncu sırada yer alıyor.” Sayın Sağkan’ın “Milletin iradesiyle seçilmiş milletvekilimiz ve meslektaşımız Can Atalay” uyarısı fitne midir? ‘Anayasa Mahkemesi’nin emsal kararları uyarınca parmaklıklar ardında değil millet meclisinde nerede olması gerektiği’ ihtilaf teşkil ediyor mu, yoksa bu konuşmanın engellenmesi midir? Eğer Erdoğan milletle devlet kurumları arasında oluşan nifakı arıyorsa önce aynaya baksın, sonra etrafına baksın.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu