Ekonomi

TCMB Başkanı Karahan: “Enflasyon görünümünde kalıcı bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz”

Investing.com – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, yılın ikinci enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirdi.

“Enflasyon düşene kadar sıkı para politikası sürecek”

Konuşmasına “TCMB’nin temel amacı, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir.” sözleriyle başlayan Karahan, 2023’ün Haziran ayından beri güçlü bir parasal sıkılaştırma uyguladıklarını söyledi.

Enflasyon düşene kadar sıkı para politikasından vazgeçmeyeceklerini ifade eden Başkan Karahan, “Enflasyon görünümünde kalıcı bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğimizi vurgulamak isterim.” dedi.

TCMB Başkanı Karahan, şu sözleri kullandı:

“Her zaman vurguladığımız üzere Merkez Bankamızın temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Bu amaçla 2023 Haziran ayından itibaren güçlü bir parasal sıkılaştırma yapmaktayız. Fiyatlama davranışlarını ve enflasyon beklentilerini yakından takip ediyoruz. Enflasyon, hedeflerimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar sıkı para politikası duruşumuzu korumakta kararlıyız. Enflasyon görünümünde kalıcı bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğimizi vurgulamak isterim.”

InvestingPro şimdi %20 indirimde! Kupon kodu: INVPROCONT

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Küresel emtia fiyatları artıyor, büyük ekonomiler enflasyonu düşürmekte zorlanıyor

Konuşmasına küresel ve jeopolitik gelişmelerle devam eden Karahan, ABD ekonomisinin son dönemde diğer güçlü ekonomilerden pozitif ayrıştığını söyledi. Başkan Karahan, son rapor dönemine kıyasla emtia fiyatlarındaki yükselişe dikkat çekti ve enflasyonun gelişmiş veya gelişmekte olan ekonomilerde de hedeflerin üzerinde kaldığını söyledi.

Karahan şöyle konuştu:

“Küresel finansal koşullar büyümeyi baskılamaya devam etmektedir. Jeopolitik gelişmeler ve sıkı para politikalarının sürdürülmesi, küresel iktisadi faaliyetin seyri açısından öne çıkan risk faktörleridir.

Bununla birlikte gerek ihracata ağırlıklı küresel büyüme görünümü, gerekse öncü göstergeler, küresel iktisadi faaliyette geçtiğimiz rapor dönemine göre daha çok hizmet sektörü kaynaklı sınırlı bir iyileşmeye işaret etmektedir.

Son dönemde ABD ekonomisi büyüme görünümü, Euro Bölgesi ve diğer gelişmiş ülke ekonomilerinden olumlu ayrışmış ve ABD’de iktisadi faaliyetin görece güçlü seyrettiği görülmüştür. Küresel büyüme görünümü ve kompozisyonu, jeopolitik riskler, finansal koşullar ile arz yönlü faktörler emtia fiyatları üzerinde belirleyici olmaya devam etmektedir. Önceki rapor döneminden bu yana emtia fiyatlarında genele yayılan artışlar görülmektedir. Arz yönlü faktörlerin yanında, özellikle Çin’in büyümesi ile uyumlu bir seyir izleyen bazı endüstriyel emtia fiyatlarındaki artışlar dikkat çekmektedir.

Jeopolitik gerilimlerin artmasıyla değerli metal ve petrol fiyatları bir önceki rapor dönemine göre önemli miktarda yükselmiştir. Küresel dezenflasyon devam etmekle birlikte enflasyon pek çok ekonomide hedeflerin üzerinde kalmıştır.

Gelişmekte olan ekonomilerde manşet enflasyon bazı ülkelerde hedeflere yakın seviyelere gerilerken bazı ülkelerde hedeflerin üzerinde kalmıştır.

Gelişmiş ülke merkez bankalarının geçtiğimiz rapor dönemine göre daha geç ve daha yavaş faiz indirime gideceklerine yönelik beklentiler güçlenmiştir.”

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu