Haber

TDS Başkanı: İBB ile anlaşamadık, düdük hareketlerimizi artıracağız

Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) Genel Başkanı İrfan Mete, Türkiye Denizciler Sendikası’na bağlı Kent Lines AŞ’de yapılan toplu iş görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için 1 Mayıs’tan itibaren ihbar eylemlerini artıracaklarını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB).

Sendikanın Üsküdar Şubesinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Mete, İBB ve Şehir Hatlarında görev yapan 1000 üye için toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 15 Mart’ta başladığını, 5 ayrı oturumda anlaşmaya varamadıklarını belirtti. .

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da yaşamanın maliyetinin yaklaşık 27 bin 596 lira olduğunu söylediğini ancak sözleşme tablosunun açlık sınırında rakamlar sunduğunu belirten Mete, eylemlerinin siyasi bir amacı olmadığını açıkladı.

Türk-İş’in bağlı oldukları Türk-İş’in 2023 Mart ayı için 31 bin 241 lira yoksulluğun biteceğini açıkladığını hatırlatan Mete, “Toplantılarda bize sunulan öneriler beklentilerimizi karşılamaktan çok uzak. Aynı tavır ve teklifle 1 Mayıs’tan itibaren her gün düdük eylemlerimizi gerçekleştireceğimizi belirterek, “Sesimiz duyulana kadar eylemlerimiz artarak devam edecek. Bu süreçte alınan tedbirlerden dolayı üyelerimize herhangi bir baskı yapılırsa bizim de tedbirlerimiz sertleşecektir. Üyelerimiz asla yalnız değildir.” dedi.

Üyelerinin yaşaması için fiyat istediklerini anlatan Mete, talepleri karşılanana kadar çaba göstereceklerini söyledi.

Türkiye Denizciler Sendikası, İBB Kent Sınır Ticaret A.Ş. ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine İstanbul Boğazı’nda vapurlardan bir dakikalık düdük çalma hareketi başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu