Teknoloji

Yapay Zeka ChatGPT’ye OSYM Tarzı Sınav Soruları Hazırlattık: Kendi Sorusunu Çözmeye Çalışırken Devreleri Başarısız Oldu!

Geçtiğimiz günlerde ÖSYM Lideri, “Yapay zeka sınav sorularını oluşturacak.”şekilli Bir açıklama yaptı.Bakan, insan faktörüHer ne kadar ikinci plana atılmayacağını belirtse de akıllarda pek çok soru işareti olacak gibi görünüyor.

Bugün en bilinen yapay zeka aracını sizlere sunuyoruz. ChatGPT 4’e OSYM tarzı sorular hazırlattık ve cevaplarını sorduk. Daha sonra bir öğretmenimize sonuçları sorduk. Bakalım ne tür sonuçlar elde edildi ve birlikte tartışalım:

Öncelikle 2021-AYT/Fen Bilimleri sorusunun görselini ÖSYM web sitesinden indirebilirsiniz. ChatGPT’ye vererekBenzer bir soruyu sormasını istedik:

Not: ÖSYM kendi hazırladığı sorunun herhangi bir yerde paylaşılmasına izin vermediğinden sansürlemek durumunda kalıyoruz.

Daha sonra ChatGPT bize şu şekilde bir soru hazırladı:

Aslında çok iyi hazırlanmış gibi görünüyor değil mi? Örnek olarak sorduğumuz soruyu sansürlediğimiz için görmemiş olabilirsiniz ama Ona çok benzer bir soru hazırladı. Hatta resmine dikkat etmiş ve özgün bir soru oluşturmuş. Peki gerçekten göründüğü kadar iyi mi?

Kendisinden bu soruyu detaylı bir şekilde çözmesini ve ardından cevabını vermesini istedik:

Özetlemek gerekirse: “Örümcek Adam birbirini işaret ediyor” diyebiliriz çünkü cevabı “20” buldu. Birlikte bir değil iki kere çözüldü ve yine aynı sonuca ulaştık. İlkinde cevabı bulduktan sonra bu cevabın seçeneklerde olmadığını fark etti ve kendisiyle çelişti. “Soruda bu seçenek yok, dolayısıyla çözümde bir hata olmalı.”dedi ve tekrar çözmeye başladı.

Uzun süre beynini yorduktan sonra cevabı tekrar “20” olarak buldu ve “Soru yanlış veya yazım hatası var.” dedi ve kendi kendine konuştu. Hepimiz “Peki soruyu hazırladınız, soru nasıl yanlış olabilir?” diye düşünüyoruz. dedik ve çok güldük. Bu işin bir başka komik yanı daha var…

Bulduğu “20” cevabını teyit etmek için Kimya Öğretmeni Muzaffer Baz’a ulaştık ve kendisi bize şu cevabı verince daha da şaşırdık:

“Şimdi sorunun başında bir mantık hatası var. Sorunun başlangıç ​​kısmı net değil. İlk başta çözüm var mı yok mu? Yoksa suya 40 gr tuz eklenince doyuyor mu? Bunların hiçbiri belirtilmemiş. İlk başta soruyu sanki çözeltide tuz varmış gibi düşündüm. Çözdüm ve sonuç 1300/85=15.29 oldu ve tam sayı yoktu.”

Yapay zekanın cevabı yanlış bulmasının nedeni muhtemelen hocamızın dediği gibi; Çünkü soru yanlış. Çünkü yukarı çıkıp biraz okusanız varsayıma dayalı çözmeye çalışmış ve kafası karışmış. Ayrıca öğretmenimiz yapay zeka ile hazırlanmış sorulara rağmen şu cevabı verdi:

“Soruların yapay zeka tarafından değil, insan tarafından oluşturulması gerekiyor çünkü soruyu analiz edecek kişi insandır. Bu nedenle öğrencilere daha anlaşılır bir dille soru sorulması gerekiyor. Öğrencinin kafasını karıştırabilecek ve çözemeyeceği sorular sorulmalıdır. istediklerini doğru düzgün anlatabilmeleri kaliteli olmuyor.Ayrıca bu sistemle yapılan soruların zorluk derecesi bir sınavda belirlenemeyebiliyor.Her şey göz önüne alındığında mevcut durum i ile yapay zeka Hiçbir durumda soru hazırlaması mümkün görünmüyor. Elbette gelecekte insan yapımı bir soru havuzu oluşturulursa ve bu soru havuzuyla eğitilmiş bir yapay zeka sorular oluşturursa ortaya daha kapsamlı, keyifli ve aldatıcı olmayan bir test çıkacaktır.

Yanıtlarından dolayı kendisine teşekkür ederiz.

Belki bazılarınız “Soruyu görsel olarak sordunuz, metinle de deneyin” diyecektir. Ona bir şans daha verdik ve bir matematik sorusu hazırlamasını sağladık:

Matematik sorusu olduğu için başlangıçta umutluyduk ama sonuç beklediğimiz gibi olmadı. soru Metin olarak yazalım ve istemi değiştirelim. Ancak bu sefer çok daha kötü bir sonuçla karşılaştık. Hatta bu sefer sonuç o kadar kötüydü ki, bir kusura bile sebep oldu.

“Sorduğunuz sorunun cevabının seçeneklerde olduğundan emin olun.” Dediğimiz gibi soruyu sorduğumuz anda çözmeye başladı ve Bundan çıkamadı.

Sonuç olarak yapay zeka şu an için güvenli bir kaynak gibi görünmüyor.

Evet, yapay zeka bugün çok iyi biliniyor ve zaman geçtikçe kesinlikle inanılmaz seviyelere ulaşacak ama bu haliyle hocalarımızın hazırladığı sorulara cevap veremeyecektir. hazırlama becerisine sahip değildir.

Yapay zeka artık daha fazla 2-3 yaşında ve her şeyi yeni öğrenen bir bebek gibi. Ona bir şey veriyorsun, onu eğitiyorsun ve öğretiyorsun. Karşılığında siz ona öğrettiklerinizin aynısını size verir.

Burada ChatGPT 4’ü kullandık ve herhangi bir eğitim almadan Örnek sorular hazırlamasını istedik. Belki ÖSYM’den birden fazla soru sorup soru formlarını ve yazım şekillerini öğrenseydik sonuçlar farklı olabilirdi, bilmiyoruz.

Şu anda kullandığımız sürüm internetten veri çekebiliyor ancak tek başına hareket edemiyor. Eşit İnternetten bilgi alsa bile bazen bilgileri uyduruyor yanlış bilgi verebilir. Bir zamanlar “Kim Milyoner Olmak İster?” Yarışmanın bazı sorularına da yanlış cevaplar verdi.

ÖSYM’nin bu konuyu nasıl ele alacağını tam olarak bilmiyoruz.

Muhtemelen bizim yaptığımız gibi bir şey yapmayacaklar. Arka planda bilmediğimiz şeyler varsa Uygun bir veri setine sahip olmak, eğitilmek ve tasarlanmak Eğer bir sistem varsa bu kolay örneklere göre çok daha verimli sonuçlar elde edebilirler. Bu nedenle başlıkta vardığımız sonuca hızlı bir şekilde varmak pek mantıklı olmayabilir.

Yapay zekanın önündeki engellerin ortadan kalkacağı gün gelecek. iyi bir öğrenme algoritmasıEğer geliştirilebilirse ve internetteki ya da dünya gündemindeki her veriyi hızlı bir şekilde öğrenip kavrayabiliyorsa o zaman belki de bu yazıları biz değil onlar yazacak.

Bu konuyla ilgili görüşleriniz nelerdir?

İlginizi çekebilecek diğer yapay zeka içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu