Haber

Yemenli Husiler BM Gıda Programının yardımı azaltma kararını reddetti

Yemen’deki Husiler, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın (WFP) Eylül ayı sonunda Yemen’deki tüm yardım faaliyetlerini azaltacağına ilişkin kararını finansman kaygısı nedeniyle imzalamayı reddetti.

Husilere bağlı Al-Mesirah televizyon kanalına göre bu karar yarım milyon aileyi olumsuz etkileyecek.

Husi kaynaklarına dayandırılan haberde, Sana’daki resmi partilerin WFP’nin yardımı azaltma kararını imzalamayı reddettiği belirtildi.

Yardımların azaltılmasının arkasında bundan yararlanan birimleri yanıltmaya yönelik şüpheli bir planın olduğu kaydedildi. Şüpheli şüpheli planın ne olduğuna ilişkin ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Verilen bilgilerde, WFP yardımlarının azalmasından yalnızca Husilerin kontrolü altındaki bölgelerde çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan yarım milyon ailenin etkileneceği belirtildi.

Husilerin karara imza atmama tutumuna ilişkin BM yetkililerinden henüz bir değerlendirme gelmedi.

18 Ağustos’ta WFP internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Yemen’deki operasyonlar için gerekli finansmanın bulunmasında ciddi sıkıntı yaşandığı ve bu nedenle gıda yardımlarının Eylül ayı sonuna kadar azaltılmasının planlandığı duyuruldu.

Ayrıca WFP Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü Corinne Fleischer, 16 Mayıs’ta geçici başkent Aden’de Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik ile yaptığı görüşmede gıda yardımında kısıtlama olacağı uyarısında bulunmuştu.

Yemen’de iç savaş ve insani kriz

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünde bulunuyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Ülkedeki çatışmalar nedeniyle 13 binden fazlası sivil olmak üzere 377 bin kişi hayatını kaybetti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin raporlarına göre, iç savaş nedeniyle Yemen halkının yüzde 73’ü (yaklaşık 23,4 milyon) insani yardıma ihtiyaç duyarken; 4,3 milyon kişi yerinden edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu