Haber

İstanbul Modern açıldı mı, ne zaman açılacak? İstanbul Modern’in yeni binası nerede?

Türkiye’nin ilk çağdaş ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Çağdaş’ın ne zaman açılacağı merakla bekleniyor. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Tophane-i Amire’nin ortasında yer alan İstanbul Çağdaş Sanat Müzesi’nin ne zaman ve nerede açılacağı gündeme geliyor. Sanatseverler, İstanbul Çağdaş’ın açılıp açılmadığını, ne zaman açılacağını ve yeni İstanbul Çağdaş binasının nerede olduğunu merak ediyor. İstanbul Çağdaş açıldı mı, ne zaman açılacak? İstanbul Çağdaş’ın yeni binası nerede? Detaylar burada…

İSTANBUL ÇAĞDAŞ AÇILIYOR MU?

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş müzesi İstanbul Modern Sanat Müzesi, yeni Renzo Piano binasıyla 4 Mayıs’ta ziyaretçilerini karşılamaya hazırlanıyor. Müzenin açılış töreni ileri bir tarihte yapılacak.

İSTANBUL’DAKİ ÇAĞDAŞ YENİ BİNA NEREDE?

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak 2004 yılında Karaköy’de kurulan İstanbul Çağdaş, ülkemizin sanatsal yaratıcılığını ve kültürel kimliğini ulusal ve uluslararası sanat ortamıyla paylaşıyor. Kurulduğu günden bu yana 8 milyon 500 bin ziyaretçiyi ağırlayan müze, 850 bin çocuk ve genci ücretsiz sanat eğitimi ile buluşturdu.

Karaköy’deki eski yerinde yeniden kapılarını açacak olan İstanbul Modern’in yeni binası; Centre Pompidou, Whitney Museum, Centro Botín, Beyeler Foundation Museum gibi birçok uluslararası müze ve sanat kurumunu tasarlayan Pritzker ödüllü mimar Renzo Piano’nun imzasını taşıyor.

Uluslararası standartlarda bir müze olarak izleyiciyi merkeze alan İstanbul Modern’in yeni binası, stant salonları, eğitim atölyeleri, sinema, kütüphane, tasarım mağazası, aktivite alanları, kafe ve restoranı ile yakın gelecekte sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor.

İSTANBUL ÇAĞDAŞ NE ZAMAN AÇILIYOR?

İstanbul Çağdaş Sanat Müzesi, dünyadaki ikonik kültür ve sanat kurumlarının mimarisinde imzası bulunan Renzo Piano Building Workshop tarafından tasarlandı. Renzo Piano’nun Türkiye’deki ilk projesi olan yeni bina, İstanbul’a nitelikli bir mekan kazandırmak için her türlü kültür, sanat ve eğitim faaliyetlerine imkan verecek şekilde ziyaretçi odaklı planlanmıştır. Binada geniş sergi salonları, çok amaçlı mekanlar, ofisler ve farklı kültürel eğitim alanları bulunmaktadır. İlhamını İstanbul Boğazı’nın pırıl pırıl sularından alan, cephesi üç boyutlu şekillendirilmiş alüminyum panellerle kaplanan yapı, günün her saatinde değişen güneş ışığı ve sudan yansıyan yansımalarla ışık ve gölge oyunları yaratıyor.

4 kattan oluşan müzenin şeffaf zemininde bilgilendirme noktaları, eğitim atölyeleri, kafe ve ziyaretçiye daha fazla alan yaratmak için ücretsiz olarak tasarlanan kütüphanede mağaza bulunuyor. Müzenin birinci katında fotoğraf galerisi, kısa süreli süreli stant salonu ve etkinlik odaları bulunmaktadır. Koleksiyon ve periyodik stant odaları ikinci katta olup, teras katında ziyaretçilerin keyifli vakit geçirebilecekleri bir alan bulunmaktadır. 5 yeni stant ziyaretçilere açılıyor.

Ziyaretçilere çok yönlü bir deneyim sunan yeni müze binası, 5 yeni stant ile ziyarete açılıyor. Müze; Yüzen Adalar, Nuri Bilge Ceylan: Başka Bir Yerde, Hep Buradayız, Renzo Piano: Mekanın Ruhu ve Mimari Yapı ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu