Haber

Kayyım ‘Cizre’nin imajını’ düşünmüş: Dosso Dossi’ye 4 milyon 130 bin TL

Kayyımlar ve valilikler tarafından desteklenen Dosso Dossi Holding, son yıllarda Doğubayazıt, Cizre ve Sur ilçelerinde “festival” adı altında bazı organizasyonlar gerçekleştirdi.

Dossi Dossi son olarak Diyarbakır’da bulunan Newroz Parkı’nda “konser” düzenlemek istedi. 31 Mart seçimlerinde belediyeyi kazanan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimi, kayyım döneminde yapılan sözleşmeyi kabul etmeyerek, organizasyona “Ekonomik krizde halkın giderleri oraya harcanacak bir şey değil” gerekçesiyle destek verilmeyeceğini açıkladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin açıklaması sonrası Dosso Dossi’nin organizasyonlar için kayyım yönetimlerinden para aldığı ortaya çıktı.

CİZRE BELEDİYESİ’NDEN MİLYONLAR ALDI

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Dosso Dossi, 30 Ekim 2022 tarihinde Cizre ilçesinde gerçekleştirdiği organizasyon için de 4 milyon 130 bin TL aldı.

Dosso Dossi’nin söz konusu tarihte Dicle Nehri kıyısında gerçekleştirdiği organizasyonda Soner Sarıkabadayı, Sefo, Kurtuluş Kuş ve Burak Bulut sahne aldı. Ayrıca Dosso Dossi Holding Üst Yöneticisi Hikmet Eraslan da DJ performansı sergiledi.

CİZRE’NİN İMAJI KÖTÜYMÜŞ

Organizasyonun gerçekleştiği dönem kayyım yönetiminde olan Cizîr Belediyesi de organizasyona ciddi bir bütçe ayırdı. Cizîr Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, “müzik festivali”ne dair kayyımdan talepte bulundu. 26 Ekim 2022 tarihli talepte, dikkat çekici ifadelere yer verildi.

Talepte, ilçenin değerlerinin yeterince tanıtılmadığı savunularak, “(…) ismi genel olarak geçmişte meydana gelen terör olaylarından kaynaklı insanlarda kötü bir intiba uyandırmaktadır. Cizre belediyesi olarak insanlarda olusmus bu kötü imajı kırmak ve ilçemizin güzelliklerini ulusal anlamda tanıtmak, ilçedeki genç nüfusun sosyal anlamda gelismesine katkıda bulunmak, ulusal anlamda şöhret yapmış sanatçılarla buluşturmak, gençlerimizin sokaklarda madde ve benzeri kötü alışkanliklar ile baş başa bırakmaktansa sanatla buluşturmak adına 30.10.2022 tarihinde büyük çaplı bir müzik festivali yapmanın faydalı olacağı kanaatindeyiz” denildi.

Müdürlük, “festival” kapsamında belediye bütçesinden para harcanmasını istediği kalemleri ise şöyle sıraladı:

“* Etkinlik reklamının Belediye Başkanlınca yapılması

* Alanın en az 5 gün önceden firmaya teslim edilmesi

* Ulusal anlamda en az 3 sanatçının getirilmesi

* Dj performansının yapılması

* Etkinlik için her türlü teknik malzemenin temin edilmesi

* Ses, sahne, ışık ve havai fişek ekipmanlarının gösteri gecesi yeterli düzeyde getirilmesi

* Alan güvenliğinin sağlanması

* Gelecek olan mal ve malzemenin transferi ve güvenliğin sağlanması”

Kayyım, müdürlüğün talebini kabul ederek, söz konusu kalemler için 4 milyon 130 bin TL ödenmesine karar verdi. O dönem şirkete ödenen paranın değeri bugün yaklaşık 8 milyona tekabül ediyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu