Haber

Mehmet Şimşek: Kamu ihale reformu yapacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV’de ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, cuma günü itibarıyla swap hariç net rezervler 2020’den sonra ilk kez artıya geçtiğini belirtti ve “Eksi rezerv bir gündem maddesi olmaktan çıkmıştır” dedi.

Şimşek konuşmasının devamında, “Programın daha başındayız, sabır ve kararlılıkla önümüzdeki 2,5 yıl uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek ayrıca, “tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kaynak girişi” olduğunu söyledi. Öte yandan Şimşek, “Vergide adalet ve etkinliği sağlayacak bir çalışmanın neredeyse son aşamasına geldik; hazirana yetişir mi bilmiyorum” dedi.

Bakan Şimşek’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

4 YIL SONRA REZERVLER ARTIYA GEÇTİ: Kaliteli ve dengeli bir büyüme var, cari açık giderek daralıyor. Cari açık bu sene büyük ihtimalle 25 milyar dolar civarına inmiş olacak. Mayıs ayında çok büyük ihtimalle cari açık GSYH’nin yüzde 2,5’inin altına inmiş olacak.

Cuma günü itibarıyla swap hariç net rezervler 2020’den sonra ilk kez artıya geçti. Rezervlerdeki iyileşme çok net bir şekilde Türkiye’nin kırılganlığını azaltmıştır, eksi rezerv bir gündem maddesi olmaktan çıkmıştır.

PROGRAMIN DAHA BAŞINDAYIZ: Kısa vadeli kaynaklar her an yön değiştirebilir, biz sırtımızı oraya dayamıyoruz. Türkiye’nin risk primi hala yüksek, çünkü programın daha başındayız, sabır ve kararlılıkla önümüzdeki 2,5 yıl uygulayacağız.

EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR KAYNAK GİRİŞİ VAR: Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kaynak girişi var. Aldığımız döviz karşılığı verdiğimiz TL’yi nasıl piyasadan geri çekeriz onunla uğraşıyoruz. Program bizim öngördüğümüzden çok daha iyi çalışıyor.

ENFLASYON HIZLI BİR ŞEKİLDE DÜŞÜŞÜN EŞİĞİNDE: Piyasa bugün ‘Bu program kararlılıkla uygulansın, 24 ay sonra enflasyon yüzde 20 civarına inecek’ diyor, biz daha iyisi olacağını düşünüyoruz. Piyasa önümüzdeki 12 ay için enflasyon yüzde 33 olacak diyor, biz piyasa öngörüsünün biraz muhafazakar olduğu kanısındayız. Enflasyon hem kalıcı hem hızlı bir şekilde düşüşün eşiğindedir.

VERGİDE ADALET: Vergide adalet ve etkinliği sağlayacak bir çalışmanın neredeyse son aşamasına geldik; hazirana yetişir mi bilmiyorum. Özellikle gelecek sene bütçe açığı çok net bir şekilde yüzde 3’ün altına inecek. Bu enflasyon kalıcı olarak düşecek ama zaman alacak. Hizmetlerdeki fiyat katılığını çözmemiz zaman alacak.

KUR OYNAKLIĞI AZALDI: Dış kaynak, rezerv ayağı, TL varlıklar tercihi; Bütün bunlar kurda göreceli bir istikrara işaret ediyor. Bu bir ekip işi, Merkez Bankasında çok kaliteli bir ekip var. Cumhurbaşkanı Yardımcımız; ama önemli olan burada Cumhurbaşkanımızın programı sahiplenişidir.

ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK: Cari açığı kalıcı bir şekilde milli gelire oranla yüzde 2,5’in altında tutmak istiyoruz. Enerjide dışa bağımlılığın azaltılması en kritik değişkendir; Özellikle yenilenebilir enerji. (DİBS) İlgi son dönemde muazzam bir şekilde arttı. Son 12 ayda net bazda DİBS’lere yabancı girişi 7,3 milyar dolar; Borsaya giriş de 3,6 milyar dolar.

Son 12 ayda yaklaşık net bazda 17 milyar dolarlık bir giriş var. Bunlar daha erken aşama; Bizim enflasyonu indireceğimize dair güven arttığı zaman çok ciddi fon akışı olacağına inanıyoruz

Tabii biz kısa vadeli swaplarda duran dış kaynağın daha uzun vadeli tahvil ve bonolara akışını tercih ederiz; Para piyasasındaki kaynak aşırı sıcak bir kaynaktır, sırtımızı ona dayayamayız ve zaten dayamıyoruz.

DÜNYA BANKASI BAŞKANI BİZİ ZİYARETE GELECEK: Bizim çok taraflı bankalarla ilişkilerimiz çok iyi; Dünya Bankası, EBRD, İslam Kalkınma Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası. Bugüne kadar bizim yaptığımız diyaloglarla bir kısmı açıklandı, bir kısmı yakında açıklanacak, yeni haberler her zaman olacak.

Çok büyük ihtimalle bu ay içerisinde Dünya Bankası Başkanı bizi ziyarete gelecek. Asya Altyapı ve Yatırım Bankası başkanı takvimde değişiklik olmazsa bizi ziyarete gelecek.

Şu anda taahhüt veya taahhüte dönüşecek pozisyonları dikkate alırsanız 60 milyar doların üzerinde bir kaynağı önümüzdeki üç yıl içinde Türkiye’ye kanalize edecekler; Biz sırtımızı sıcak paraya dayamıyoruz.

Merkez Bankamız şu ana kadar oldukça proaktif; Biz Hazine olarak hazırız, sınırlarımız var ama elimizden geldiğince destekleyici olacağız.

Bizim ne örtük ne açık bir kur taahhütümüz yoktur, olamaz. Şu anda piyasa bizi sanki kredi notumuz 1,5 kademe daha yukarıdaymış gibi fiyatlıyor.

KİRA KRİZİ: Bunu uzatacak bir düzenleme yapmazsak zaten ortadan kalkıyor; şu anda bir düzenleme yapma çalışmamız yok. Kira artışlarının makul bir patikaya inmesi için konut arzını artıracağız, önümüzdeki yıldan itibaren piyasa şartları da destekleyici olacak.

KAMU İHALE REFORMU YAPACAĞIZ: Vergide adalet ve etkinlik noktasında bir reform yapacağız, kamu ihale reformu yapacağız. Bütün dünyada çok uluslu şirketlere asgari kurumlar vergisi uygulaması başlayacak, yüzde 15 gibi; Türkiye de tabii ki bu düzenlemeyi yapacak. Vergide istisna ve muafiyetlere bakıyoruz, bu konuda önemli bir çalışmamız var.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu