Ekonomi

Meta Platformlarının Payları Güçlü Kazançlar ve Olumlu Görünümle Yükselerek Yatırımcılara Daha Fazla Getiri Sağlıyor

Meta Platformlar (NASDAQ: META) dördüncü çeyrekte güçlü kar açıklaması ve hisse geri alımları için yeni bir program başlatmasının ardından %11’in üzerinde hisse fiyatı artışı yaşadı.

Çevrimiçi hizmet şirketi, dördüncü çeyrekte hisse başına kazancının (EPS) 5,33 dolar olarak açıklayarak piyasa analistlerinin 4,96 dolarlık tahminlerinin üzerinde gerçekleşti. Şirketin geliri geçen yılın aynı dönemine göre %25 artarak 39,02 milyar dolarlık beklentileri aşarak 40,11 milyar dolara ulaştı.

Meta’nın kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, “Bu çeyrek, kullanıcı tabanımız ve iş operasyonlarımız genişledikçe başarılı oldu” dedi. “Yapay zeka geliştirme ve meta veri tabanı oluşturma konusunda önemli ilerlemeler kaydettik.”

İleriye baktığımızda Meta Platforms, 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin mali görünümünü açıkladı ve beklenen gelirin 34,5 milyar dolar ile 37 milyar dolar arasında olması bekleniyor. Bu iddia, piyasadaki 33,83 milyar dolarlık konsensustan daha yüksek ve şirketin devam eden genişleme konusundaki iyimserliğini gösteriyor.

Ayrıca Meta Platforms, 26 Mart’ta ödenecek olan hisse başına 0,50 ABD doları tutarında üç aylık temettü dağıtacağını ve bunun sonucunda yıllık 2 ABD doları temettü elde edileceğini açıkladı. Bu temettü yıllık %0,5 getiri sağlıyor.

Hisse geri alımları kapsamında Meta Platforms, dördüncü çeyrekte 6,32 milyar dolarlık A Sınıfı hisselerini, 2023 yılına kadar toplam 20,03 milyar dolara geri satın aldığını duyurdu.

31 Aralık 2023 yılsonu itibarıyla şirketin ek hisse geri alımları için ayırdığı 30,93 milyar dolar bulunuyor.

Yönetim Kurulu’nun, hisse geri alım programının önemli ölçüde genişletilmesine izin verdiğini ve bu hedef için ilave 50 milyar dolar tahsis edildiğini açıklamasının ardından şirketin hisseleri daha da değer kazandı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu