Ekonomi

Volvo Elektrikli Araç Şirketi Polestar’a Finansmanı Durdurdu

Volvo Cars Perşembe günü Polestar Automotive’i satın aldığını duyurdu (NASDAQ: PSNY ) mali katkılarını durduracağını ve mali denetimi Volvo’nun ana hissedarı Geely Holding’e devredeceğini duyurdu. Bu duyuru, süreçlerin başında Volvo’nun hisselerinin %30’dan fazla artmasına neden olurken, PSNY’nin hisse fiyatının ise %12’den fazla düşmesine neden oldu.

Gözlemciler Volvo’nun Polestar’daki değerli %48 hissesini eleştirdiler ve bunun Volvo’nun mali durumu üzerinde bir yük olduğunu öne sürdüler. Diğer elektrikli araç üreticilerine benzer şekilde Polestar da Tesla’nın önceki yıl uygulamaya koyduğu rekabetçi fiyatlandırma taktikleri nedeniyle daha da kötüleşen zorluklarla karşı karşıya kaldı. Polestar geçtiğimiz günlerde 2023 için revize edilen araç teslimat hedeflerini karşılayamadığını açıklamıştı.

Haziran 2022’de halka açık bir şirket haline gelmesinden bu yana Polestar’ın hisselerinin değeri %83’ün üzerinde düştü. Volvo Cars, Polestar’ın özsermayesini Volvo hissedarlarına yeniden dağıtmayı düşünüyor, bu da Geely’nin markanın önemli bir doğrudan hissedarı haline gelmesiyle sonuçlanabilir.

Ayrı bir duyuruda Geely, Volvo’nun mali kaynaklarını kendi büyümesi ve gelişimine odaklama kararını onayladığını söyledi.

Çinli holding, “Geely Holding, farklı ve bağımsız Polestar markasına gelecekte kapsamlı operasyonel ve finansal destek sağlama kararlılığını sürdürüyor” dedi.

Ancak Bernstein’daki pazar analistleri Geely’nin Volvo’daki hissesini azaltabileceğini öne sürüyor.

PSNY hisseleri Perşembe sabahı erken işlem saatlerinde %12,31 oranında düştü.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu