Haber

Polis Yüksek Öğretim Kanunu’nda değişiklik teklifi TBMM Genel Kurulunda

TBMM Genel Şurasında, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerine başlandı.

Teklifin tümü üzerine kelam alan UYGUN Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, teklifin kurul görüşmeleri sürecinde kimi tekliflerde bulunduklarını fakat iktidarın bu teklifleri dikkate almadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte Türkiye’deki krizlerin derinleştiğini öne süren Çelik, “Bu ucube sistemin ülkemize ve milletimize fayda sağlamadığını, ülkemizi uçurumun kenarına sürüklemesinden ve çözülemeyen krizlerden anlıyoruz. Enflasyon yüzde 86’lara ulaştı. Hayat pahalılığı çekilemez halde, dış siyasette etrafımız ateş çemberiyle kuşatılıyor. Uyuşturucu bağımlılığı ilkokul çağlarına kadar düştü. 20 yıllık AKP iktidarı ise bildiğini okumaya devam ediyor, meseleleri diğer yerlerde arıyor. Bu durum ibretliktir. Eş dost kayırmacılığı artmıştır.” görüşlerini savundu.

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, teklifle İçişleri Bakanlığının muhtaçlığı olan rütbeli polis amiri yetiştiren polis akademisinin yerine güvenlik fakültesi kurulduğunu, korucularla ilgili düzenleme yapıldığını, şehitlerin ailelerine intikal eden silah ruhsatlarıyla ilgili sorunun çözüldüğünü belirtti.

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, farklı mevzuların birebir yasal düzenlemede bir ortaya getirildiğini ve “kritik hususların kamufle edilerek yasama etiğinin ihlal edildiğini” ileri sürdü.

Kaçmaz, “Yasama sürecinin oldubittiye getirilerek hızlandırılması yasama kalitesini de düşürmektedir. Güvenlik teşkilatlarının daha kontrolsüz hareket etmesinin önü açılıyor.” dedi.

Koruculuk sistemini eleştiren Kaçmaz, “Koruculuk sistemi Kürt sorununun çözümünün önünde duran bir sistem olarak duruyor. Korucular ellerindeki silah gücünü kişisel çıkarları için kullanmaktan geri durmuyor ve üstünlük oluşturmaya çalışıyor.” sözlerini kullandı.

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, yasa teklifine genel olarak bakıldığında “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin İçişleri Bakanlığında uygulanmasının bir örneğinin” görüldüğünü söyledi.

Sarıaslan, “Cumhurbaşkanı nasıl ki Türkiye Cumhuriyeti’ni sanki Meclis yokmuş gibi kanun hükmünde kararnamelerle yönetiyorsa, getirmiş olduğunuz teklifle de sizler yönetmelikle İçişleri Bakanlığını yönetmek istiyorsunuz.” diye konuştu.

AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, İstiklal Caddesi’ndeki saldırıyı anımsatarak, teröristin en kısa müddette yakalandığını, ilişkilerinin kısa müddette tespit edildiğini, hiçbir şeyin bâtın ve gizli kalmadığını, milletin de bunu gördüğünü vurguladı. Çelik, şunları kaydetti:

“Milletimiz devletine olan itimat hissiyle teröre ve teröristlere lanet duygusu içinde yaşantısına kesintisiz devam ediyor. Oyun birebir oyun lakin milletimiz gerçekleri görüyor. Oyun tıpkı oyun lakin tıpkı siyasi iktidar değiliz. Oyun tıpkı oyun lakin yerli ve ulusal silahlara sahip güvenlik güçlerine sahibiz. Bu nedenle terör atağıyla istedikleri psikolojiyi oluşturamadılar. Zira Türkiye güçlü ve milletimiz elde edilen kazanımları görüyor. Terörü planlayanlar ve organize edenler kadar terörü güya ideolojik bir art planı varmış üzere göstermeye çalışan, hak ve özgürlük kavramlarıyla açıklamaya çalışanlar, sempatik göstermeye çalışanlar da teröristlere takviye veriyor.”

Teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının akabinde birinci kısmı üzerindeki görüşmelere geçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu