Yaşam

İnsanın Yavaş Yavaş Delirmesine Sebep Olan Çin Su İşkencesinin Ardında Yatan Karanlık Tarih

Çin azapları ortasında en vahim metotlardan biri olan su azabı, hem fizikî hem de ruhsal olarak yaşattığı eziyet ile biliniyor. Pekala su azabı nedir? Nasıl ortaya çıktı? Anlattık… ?

Kaynak: https://allthatsinteresting.com/chine…

İnsanlar tarih boyunca birbirlerine acı çektirmek için sayısız yol denedi ve dehşetli metotlar buldu.

Çeşitli aletler geliştirildi ya da formüller keşfedildi; lakin Çin su azabı hepsinin ortasında hem fizikî hem ruhsal eziyeti ile farklı bir boyut kazanıyor.

Orta Çağ’da azap için ekseriyetle ip yahut kesici aletler kullanılmış olsa da, Çin su azabı çok daha farklı ve acımasız.

Görünüşte kolay duran azap usulü, insanı hem delirtiyor hem de acı çektiriyor.

Bu azap yolu kurbanın sabit tutulması ve alnına ya da başına soğuk su damlatılmasından ibaret olsa da, sonuçları dehşet verici…

Bir müddet sonra devam eden su damlaması şahısta sarsıcı bir tesire sebep oluyor ve sıçrayan su kurbanı streslendirmeye başlıyor.

Çin su azabına dair tarihi kayıtlarda pek fazla bilgi yok: Birinci olarak 16. yüzyılın başlarında ortaya çıktığı biliniyor.

İtalyan bir avukat olan Hippolytus de Marsilis, taşın üzerine daima damlayan suyun bir mühlet sonra yüzeyi aşındırdığını fark ediyor. Bu keşfinin akabinde bu formülü insanların üzerinde uygulamaya karar veriyor…

1800’lü yıllarda Fransa ve Almanya akıl hastanelerinde de kullanılan azap tekniğini hekimler hastaları “iyileştirmek” için kullanıyordu…

Bu kelamda tedavi sistemi uykusuzluktan baş ağrısına, çeşitli hastalıklar için kullanılsa da elbette hiçbir işe yaramadı.

“Çin su işkencesi” teriminin ise ne vakit kullanılmaya başladığı bilinmiyor. Fakat bu terimi tanınan hale getiren kişinin ünlü sihirbaz Harry Houdini olduğu biliniyor.

Houdini, 1911 yılında, İngiltere’de Çin su azabı hücresi ismini verdiği bir su tankı inşa etti ve seyirciler onu ön camdan izlerken kendisi suyun içerisinde zincirlerden kurtulmaya çalıştı.

Houdini’nin ardından su işkencelerinin farklı formatları gitgide yayılmaya başladı.

20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren sorgularda insanları konuşturmak için bile kullanıldı. Özellikle kurbanın yüzünün bir kumaş parçasıyla kapatıldığı, ardından su dökülerek nefessiz bırakıldığı ‘waterboarding’ prosedürü Amerika tarafından çok kullanıldı.

Peki Çin su azabı işe yarıyor muydu? Kurbanları konuşturmakta ve itirafa zorlamakta tesirli oldu.

Bu damlaların sistemsiz bir biçimde yavaş yavaş damlatılması kişiyi gerilime sokabiliyor; zira öngöremediğimiz durumlara uzun mühlet maruz kalmak zihinsel sağlımızı önemli biçimde tesirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu